Všetky látky, ktoré majú menšiu hustotu ako voda, na nej plávajú
Experimenty
Pokusy s hustotou
Katastrofálne nehody tankových lodí na prepravu ropy môžu spôsobiť v životnom prostredí veľké škody. Ropa má nižšiu hustotu ako voda, preto pláva na morskej hladine. Ak sa ropa dostane na pláže a útesy je takmer nemožné ju odstrániť.
Spotrebovávanie vzduchu
Vzduch je zmes plynov, pričom kyslík a dusík sú vo vzduchu najviac zastúpené. Kyslík sa podieľa aj na horení, pretože, kyslík je pri horení jednou z troch najdôležitejších zložiek. Kyslík plní funkciu tzv. okysličovadla. Ďalšími dvoma podstatnými zložkami je teplo a horľavina. Ak jedna z týchto zložiek chýba - oheň zhasne.
Kúzla z kuchyne
Opäť ďalší dôkaz, že kúzliť sa dá aj v kuchyni, stačí nám k tomu hlboký tanier, trocha mlieka, potravinárske farby, saponát a špáratko :-). Aj takéto efektné kúzlo sa dá vysvetliť povrchovou energiou.
Ako si zmerať pH v kuchyni
Máte radi kapustu? To, že je zdravá asi viete... ale vedeli ste, že vďaka antokyánom, ktoré obsahuje môžete merať pH? Stačí ak červenú kapustu nakrájate a následne ponorným mixérom rozmixujete. Šťavu, ktorá vám pritom vznikne prelejte do fľaše a dolejte trošku vody. A pH indikátor je na svete!
Ako kola nafúkne balón?
NaHCO3 + H+ ==> Na+ + H2O + CO2
Skrytý škrob
"Niektoré látky pri kontakte s inými látkami menia zafarbenie, čím dokazujú ich prítomnosť"
Cukríky nielen na jedenie
Povrch cukríkov je obalený potravinárskymi vo vode rozpustnými farbivami, ktoré sa nám po kontakte s vodou rozpúšťajú a kreslia nám na vodnej ploche zaujímavé obrazce podla uloženia na tanieri.
Ako zmeniť povrchovú energiu vody?
K experimentu na zmenu povrchovej energie vody budete potrebovať - misku, púder, saponát ako Jar, tekuté mydlo alebo kúsok mydla. Postupuj nasledovne (aj podľa videa):
Každý z nás pozná jednorázové plienky pre bábätká.
Kvíz
Otestujte svoje znalosti v rôznych vedných disciplínach. Naše kvízy boli uverejnené na portáli: VEDA NA DOSAH.